Ezekhez különböző termékeket is bevetünk, például fogkrémet, leheletfrissítő sprayt, fogfehérítő zselét, fogsortisztító tablettát. Az ízesítés terén széles a paletta: mentolos, gyümölcsös, sós vagy édes variációk közül válogathatunk.
Nem meglepő, hogy a gyerekek gyakran megkóstolják a fogkrémet, hiszen színes és illatos - ráadásul a zselés állag kifejezetten ehető édességnek tűnik. Az élénk színek és kellemes ízek mögött vegyi anyagok sora rejtőzik. Érdemes hát körültekintően választani, ha a
szájhigiénia mellett az egészségünk is fontos.
Tényleg lehetséges a teljesen vegyszermentes szájápolás?
Bár a teljes mértékben vegyszermentes szájhigiénia elérése szinte lehetetlen, törekedhetünk arra, hogy minimálisra csökkentsük a mesterséges anyagok használatát. A szájüreg nyálkahártyája rendkívül vékony, így az itt alkalmazott anyagok könnyedén felszívódhatnak, és gyorsan bekerülhetnek a véráramba. Éppen ezért érdemes körültekintően kiválasztani a tisztításhoz használt anyagokat és eszközöket.
A fogkrémek és szájvizek használata elkerülhetetlen a szájápolásban. De az egészséges szájflóra fenntartásában, természetes alternatívák is léteznek, amelyek segítségével kevesebb vegyszert juttatunk a szervezetünkbe. Ráadásul anyagilag sem járunk rosszabbul, hiszen ha a mennyiséget minőségre cseréljük, kevesebb lehet a kiadásunk. A cél nem feltétlenül a teljes vegyszermentesség, hanem az, hogy tudatosan odafigyeljünk a felhasznált termékek összetételére.
Vegyszermentes tisztítás - hogyan lehetséges?
Az orvosi és egészségügyi területen már régóta alkalmaznak olyan tisztítási eljárásokat, amelyek mára már az otthoni szájápolásban is bevethetők. A vespeo ultrahangos tisztító készülékek például hatékonynak bizonyulnak a baktériumok és szennyeződések eltávolításában. Működési elve, hogy ultraibolya (UV-C) fényt állít elő, mely régóta ismert csírátlanító hatásáról.
Ezek az eszközök a fogkefék, fogszabályzók, műfogsorok és más szájápolási eszközök tisztítására alkalmasak. Használatukkal elkerülhetők a kémiai tisztítószerek, mégis alaposak és higiénikusak.
Az étkezés és a szájhigiénia
A cukorban gazdag ételek negatív hatással vannak a szájüreg pH-értékére, ami kedvez a lepedékképződésnek. Azoknak, akik fogszabályzót vagy kivehető fogpótlást viselnek, éppen ugyanúgy fontos a rendszeres tisztítás, mint a normál fogazat esetén. Egy kis odafigyeléssel azonban könnyedén fenntarthatjuk a száj tisztaságát vegyszerek nélkül is.
Azzal mindenki tisztában van, hogy a rendszeres és tudatos szájápolással megőrizhetjük a fogaink egészségét. Azonban ha fogászati segédeszközzel rendelkezünk, mint pl. műfogsor vagy fogszabályzó, akkor akár vegyszerek nélkül is megmaradhat azok tisztasága. Napi háromszori tisztítással már sokat teszünk az ügy érdekében.