Többségük támasztás nélkül is jól boldogul, ám ez nem mondható el minden facsemetéről.
Vannak kritikus életszakaszok, amikor a
Csodakertész Barna Faiskola konténeres gyümölcstermőit is érdemes kikötözni. A viharos szelek ugyanis könnyen kárt tehetnek a törzs alakjában, sőt, szélsőséges esetben akár el is törhetnek a fanövendékek. Ha nem akarunk feleslegesen kiadni pénzt facsemetére, akkor jobb elkerülni a bajt.
Helyzetek, amikor a támaszték szinte kötelező
Egy lassú növekedésű, hajlékony törzsű facsemetét előrelátó döntés rögzíteni. Kiváltképp akkor érdemes támasztékról gondoskodni a fejlődésben lévő fanövendéknek, ha azt szeretnénk, hogy a törzse szép szabályos, egyenes legyen.
Érdemes tudni, hogy a törpe alanyon lévő gyümölcsök folyamatosan igénylik a támasztékot. Ennek oka az, hogy az alany gyökere nem lesz túlságosan nagy, ezzel szemben a lombkorona rendszerint jelentős mértékben megnő. Ilyenkor az aránytalanság kiküszöbölése, a fa kidőlésének megelőzése csak úgy oldható meg, ha támasztásról gondoskodunk.
Ugyancsak célszerű kikötözni a törzses bogyósokat is. A termések növelését követően olyan nagy lehet a korona súlya, hogy elhajolhat, rosszabb esetben pedig el is törhet a növény. Ezeket a bogyósokat két helyen javasolt rögzíteni a támkaróhoz. A törzs mellett a korona közepén megtalálható úgynevezett vezérágat, azaz a nemes részt kell nyolcas alakban, nem túlságosan szorosan a karóhoz kötözni.
Nem mindegy, hogy mivel rögzítjük a karóhoz a facsemetét
Mindenképpen válasszunk széles, puha, lehetőleg rugalmas anyagot a fanövendékek kikötözéséhez. Ez azért fontos, mert bizonyos anyagok nagyon könnyen kidörzsölik a fa kérgét. Ilyen például a drót, de a műanyagból készült kötözők sem számítanak észszerű választásnak. Használjunk inkább szőlőkötözőt, elhasznált gumibelsőt vagy textil darabot.
Hány karót kell használni?
Sokan úgy vélik, hogy egyetlen karó nem elég, így három karót vernek le a facsemete köré, majd minden irányból kikötözik. Valójában erre nincs szükség, egy karó is megteszi, persze számít, hogy azt hova ütjük le. Arra az oldalára kell tenni a karót a fának, amerről általában szokott fújni a szél. Ez azért fontos, mert a szél így nem a karóhoz fogja verdesni a fát, ráadásul stabilabb lesz maga a kötés is.
Mi a teendő, ha az oltás fölött kanyar található?
Sokakban vetődik fel, hogy lehet-e egyáltalán egy olyan facsemetéből szép egyenes törzsű fát nevelni, amikor a gyökérnyakba szemzett nemes rész kanyargósan növekszik. Amennyiben kis kanyarról beszélünk, akkor ahogy vastagszik a törzs, a kanyar egész egyszerűen el is tűnik, ha a ferde koronát egyenes karóhoz kötjük.
Amennyiben nagyobb, vastagabb a görbület, akkor az a fontos, hogy a fa törzsét állítsuk egyenesre. Nem probléma az sem, ha a gyökér kissé ferde vagy ha kissé girbegurba egy fa, hiszen így a későbbiek során könnyebb megmászni és leszüretelni róla a termést.