Az első lépést jelentő pályázatírás után általában következik az állásinterjú, ahol lehetőség nyílik a bemutatkozásra és a munkáltató meggyőzésére. De mi az, ami hozzájárul az álláspályázat sikeréhez, és milyen kulcsfontosságú tényezők segíthetnek nyerni az interjún?
Alapos kutatás és felkészülés
Miután megpályáztuk a megfelelő pozíciót a
debrecenallas.hu oldalon, és pozitív visszajelzést kaptunk, akkor nincs más hátra, mint az állásinterjúra való felkészülés, mely elengedhetetlen a sikerhez. Fontos, hogy alaposan tájékozódjunk a cégről, ahova jelentkezünk, és ismerjük meg az adott pozíció követelményeit. Az interjú előtt érdemes áttekinteni az álláshirdetést, összegyűjteni az összes releváns információt a vállalatról és felkészülni a gyakran feltett kérdésekre. Minél jobban utánajárunk a dolgoknak, annál magabiztosabbak, sikeresebbek és hatékonyabbak leszünk az interjún.
A megfelelő kommunikáció kulcsfontosságú
Az állásinterjún a kommunikáció kiemelkedően fontos szerepet játszik. Lényeges, hogy tiszta és hatékony kommunikációt alkalmazzunk, figyeljünk a verbális és nonverbális jelekre. Beszéljünk érthetően, fogalmazzunk világosan és válaszoljunk a kérdésekre a lehető legpontosabban. De ne csak a válaszokra koncentráljunk, hanem aktívan hallgassunk és reagáljunk a munkáltató kérdéseire és megjegyzéseire.
Az első benyomás szerepe
A makulátlan megjelenés rendkívül fontos az állásinterjún. A megfelelő öltözködés és a személyes megjelenés tiszteletet és elkötelezettséget sugall a munkáltató felé. Öltözzünk tehát megfelelően a meghirdetett pozícióhoz és a vállalati környezethez, ügyelve az ápolt megjelenésre és a megfelelő öltözködési szabályok betartására. Ezzel mutatjuk, hogy komolyan vesszük az interjút és a potenciális jelöltek vagyunk.
Önmenedzselés
Azaz el kell tudni adni magunkat a szó jó értelmében. Gyűjtsük össze az erősségeket, tapasztalatokat, készségeket, amelyek hozzájárulhatnak a vállalat sikeréhez. Készüljünk egyértelmű elképzeléssel arról, miért vagyunk alkalmasak az adott pozícióra, s hogyan tudjuk kiemelni magunkat a többi jelentkező közül.
Figyeljünk a nonverbális kommunikációra!
A testbeszédünk segít kifejezni magabiztosságunkat, érdeklődésünket és professzionalizmusunkat. Fontos, hogy tudatosan figyeljünk a testbeszédünkre az interjú során, és olyan jeleket küldjünk, amelyek pozitív benyomást keltenek a munkáltatóban. Ügyeljünk a helyes testtartásra végig az interjú alatt. Ez kifejezi a magabiztosságot és a figyelmet a beszélgetésre. A szemkontaktus mutatja az érdeklődést, figyelmet és nyitottságot a kommunikációra. A megfelelő kézszorítás fontos az interjú kezdetén és a befejezésénél is. Az arckifejezések szintén nagy hatással bírnak.
Ha mindezt betartjuk, akkor sikeresen vehetjük az akadályokat!
(x)