Nagyfokú hozzáértést, tapasztalatot, precizitást igényelnek, illetőleg jó minőségű anyagokat.A vakolat felhordása és száradása napokat vesz igénybe, ami a korszerű anyagok, száraz habarcsok révén jelentősen csökkenthető. Milyen vakolatok, habarcsok léteznek, és melyik mire használható?
Mindennek az alapja
A vakolat mész, homok kavics és víz keveréke. Napjainkban a vakolatoknak számos fajtája létezik, az alapfelület jellegétől, egyéb tulajdonságoktól függően. A
Cemix a vakolatok és habarcsok széles választékát kínálja az alapvakolatok, falazó- és javítóhabarcsok kategóriákban az építettőknek és a kivitelezőknek több, mint 3 évtizedes tapasztalatának köszönhetően.
Az alapvakolatok, a falazóelemekből vagy betonból, a helyszínen készült szerkezetek főbb tulajdonságai:
- biztosítják az épület hőhatásokkal, csapadékkal, más károsító hatásokkal szembeni védelmét,
- a fal kiegyenlítését szolgálják, általuk homogén felület alakítható ki,
- javítják a hőszigetelő képességet,
- mechanikai ellenálló képességet,
- vízzel szembeni ellenállást
- és biztosítják a fagyállóságot.
A céljától függően ez lehet belső vagy külső vakolat, utóbbi feladata még az épület mozgása során keletkező feszültség levezetése is.
Vakolatok csoportosítása
Alapvető csoportosításuk a felhasználás helye szerint történik, ugyanis ez határozza meg a falszerkezetet érő igénybevételt, ami eltérő anyagok alkalmazását teszi szükségessé. Kültéri és beltéri vakolatokról beszélhetünk.
Kültéren a homlokzatokra normál, a lábazatokra, kerítésekre, erkélyekre nagyobb ellenállóképességű cementvakolatokat alkalmazunk, beltéren pedig mész-cement vagy gipsz vakolatokat. Vizes, valamint statikus és dinamikus igénybevételnek kitett helyiségekben cementet használunk.
A vakolandó felület anyaga is befolyásolja a szóba jöhető anyagok körét. A vakolatok hővezetési képessége által javítható a falszerkezetek hőszigetelő képessége, így magasabb komfortérzet érhető el a helyiségekben.
A falazó- és javítóhabarcsok
A falazóhabarcsok ragasztják össze a falazóelemeket, biztosítják tartós tapadásukat, illetve szolgálják az egyenletes teherelosztást. Legfontosabb jellemzőjük a nyomószilárdság. Kiválasztásuk esetében a használat célja - új építés vagy felújítás - a döntő tényező, de az épület típusa, a falazat anyaga is befolyásolja. A leggyakoribb kötőanyag a mész és a cement, műemléki felújítások esetén a trassz.
A kisebb szemcsenagyságú, kötőanyagokkal megerősített, nagyobb tapadószilárdságú javítóhabarcsok elsősorban a falfelületeken keletkező hibák, egyenetlenségek és sérülések javítására, felületi kiegyenlítésére szolgálnak.
A minőségi vakolóanyagokon nem érdemes spórolni, hiszen hatással vannak a vakolás időtartamára, a felület simaságára, végeredményben a költségekre.