A hiányán kívül már csak az lehet frusztrálóbb, ha nem a célnak megfelelő eszköz áll a rendelkezésünkre otthon, vagy a vásárlás során sikerült rosszat kiválasztani. Több fajta gép is létezik, könnyű őket összekeverni, így érdemes mindig tájékozódni vásárlás előtt.
Milyen csiszológéppel találkozhatunk?
Ahogy azt már a bevezetőben is említettük, a felhozatal hatalmas, így nem is létezik egy olyan univerzális csiszológép, ami minden feladattal képes megbirkózni. Elég csak
megnézni a csiszológépek felhozatalát egy webshopban, mint amilyen a Magic Colors Autó és Ipari Festék Szaküzlet és Webshop oldala is, és máris látni fogjuk, hány eszköz is érhető el a különböző feladatokra.
Teljesen más csiszológépre van szükség, ha például fémmel szeretnénk dolgozni, mint fa esetében. Mindegyikhez teljesen más a kialakítás, és más korongra is van szükség. Általában azt, hogy éppen milyen csiszológépet kell használnunk, két tényező határozza meg: a csiszolandó felület anyaga és formája. Fémfelülethez például erőteljes motorra van szükség, hogy könnyen formálható legyen a kemény anyag, de természetesen megfelelő védelemre is szükség van. A fémmel történő munka olykor veszélyesebb lehet, így nem árt, ha a csiszológépben van hőmérsékletfigyelő, és újraindítás elleni védelem is.
Ezek az univerzális sarokcsiszolók alkalmasak acél- és fémfelületek megmunkálására, így például tökéletesen használható járművek karosszériája esetében, de más konstrukciós vagy felújítási feladatokkal is könnyen elbánik.
A másik példánk, a fa csiszoló például már kialakításában, formájában is különbözik a "fémes" kollégájától. Ezeket a gépeket sokszor már egykezes változatban is megtalálhatjuk, ebből következően a súlyuk is sokkal kisebb, könnyen kezelhetőek. A legtöbb esetben porelszívási funkciót is találunk benne, ami a fával történő munkálatok során hatalmas előnyt jelent.
Mindezeken kívül még természetesen megtalálhatóak a piacon a különböző gyalugépek, hogy teljesen sima felületeket érhessünk el, valamint az olyan speciális csiszológépek, mint a csőcsiszoló, a varratcsiszoló vagy a palástcsiszoló.
Ahány csiszológép, annyi kiegészítő
Mivel gépekből is rengeteg változat érhető el, így egyáltalán nem meglepetés az, hogy kiegészítőkből sincs hiány. Ez azért is előny, mert ezek a gépek nagy terhelésnek vannak kitéve, így egy nagyobb és komolyabb munkálat során szükség lehet több csiszolókorongra is. Érdemes ezekből betárazni otthon, hogy elkopás esetén mindig legyen tartalék.
A csiszológépek is fejlődnek
A csiszológépek piaca is folyamatosan változik, a gyártók megállás nélkül fejlesztik eszközeiket, és persze a kihívások is állandóan változnak. A fejlődés már önmagában abból is látszik, hogy elérhetőek akkumulátoros csiszológépek is, így a kábellel egyáltalán nem kell bajlódni, nem korlátoz le minket az, hogy milyen messzire van a legközelebbi konnektor.
Bármelyikre is van szükségünk, érdemes vásárlás előtt alaposan tájékozódni.