A gondozásukban fontos, hogy körültekintően figyelj oda a bőr tisztán tartására és egészségére, hiszen ha az rendben van, a kis kedvenced kiegyensúlyozott és boldog lesz.
Sajnos sokféle
tengerimalac bőrbetegség létezik, némelyikhez gyógyírt a Tengerimalac Webshop oldalán is be lehet szerezni. Amire oda kell figyelni:
Szőratkák
Ezek az élősködők fertőzött alomról vagy másik fertőzött tengerimalacról kerülhetnek kedvencedre, szőrhullást és viszketést okozhatnak. Létezik olyan atka is, ami csak szőrhullást okoz, a bőrt nem érinti, és van olyan is, ami belefúródik a bőrbe.
Súlyos esetben az állat lefogyhat, energiaszintje csökken, és ha nem kap megfelelő kezelést, el is pusztulhat. A Tengerimalac Webshop oldalon tájékozódhatsz a teendőkről, de súlyos esetben állatorvoshoz kell fordulni, aki a diagnózis felállítása után injekciót ad, vagy helyileg ható gyógyszert ír fel.
Tetvek, gyűrűsférgek
A tetűvel fertőzött tengerimalac sokáig tünetmentes, de ha súlyosbodik a helyzet, akkor viszketést, szőrhullást okozhat, valamint a nyak és a fülek mellett bőrgyulladás keletkezhet.
A tetű jelenlétét kiderítheted, ha az állat szőrét nagyítóval megvizsgálod. A tetű ellen helyileg ható gyógyszert kell alkalmazni.
A tengerimalac gombás bőrbetegsége erősen fertőző, megbetegíthet más állatokat és embereket is. Első jelei az arcon, a fülek mellett, az orron és a száj körül megjelenő kopasz, pikkelyes foltok. Ezek a kopasz részek vörösek, hámlanak és kérgessé válhatnak.
A gyűrűsféreg-fertőzés a máskülönben egészséges tengerimalacnál sokszor magától elmúlik, mégis jobb felkeresni az állatorvost, hogy megakadályozzuk a fertőzés súlyosbodását illetve más állatokra vagy az emberre történő átterjedését.
Szőrhullás, dongaláb
A szőrhullás foltokban jelentkezik, a bőr alatt lehetnek harapásnyomok és bőrgyulladásos tünetek is előfordulhatnak. Okozhatja az is, hogy a magányos állat unalmában rágja a saját szőrét, de előfordul olyan helyen is, ahol több tengerimalac lakik egy ketrecben. Ilyenkor egymást rágják vagy harapják meg.
Megelőzhető a konfliktusok megszüntetésével, a fiatal állatok elkülönítésével és hosszú szárú széna etetésével.
A Staphylococcus aureus egy baktérium, ami a tengerimalac lábát fertőzi meg, vágásokon vagy horzsolásokon keresztül. Ha ezek a sebek elfertőződnek, kialakulhat a Porodermatitisz, vagy néha a dongaláb. Súlyos esetben a nyirokrendszert is megtámadja a fertőzés.
Minden esetben az állatorvos segítségét kell kérni, aki a fertőzés súlyosságának megfelelő kezelést alkalmazza. Ez lehet helyi fertőtlenítés vagy antibiotikum és fájdalomcsillapító adása is.
Ezek a bőrbetegségek is felhívják a figyelmet arra, hogy a malackák tartási körülményei mennyire fontosak. A tiszta alom, a rendszeres takarítás, a tengerimalac szőrének, bőrének vizsgálata sok kellemetlen és hosszantartó betegséget megelőzhet, és kedvenced sokáig veled maradhat.