Gondolj csak bele, mik történtek az elmúlt évek során: autót lőttek ki az űrbe, Elon Musk a Mars kolonizálását tervezi, az autógyártók pedig az önvezető autókat fejlesztik.
A korábban megvalósíthatatlannak tűnő hackelésekkel is hasonló a helyzet. A támadók egyre kifinomultabb módszereket vetnek be, s már olyanról is lehet hallani, hogy egy hacker egy drágának egyáltalán nem nevezhető laptoppal képes leállítani nagy szervereket. Ez a művelet csak bizonyos tűzfalak esetében hajtható végre, de elegendő hozzá egy 15 megabites kapcsolat. Ez hatalmas különbség ahhoz képest, hogy a Dyn name szerverének vagy a francia webhoszting szolgáltatást nyújtó OVH padlóra küldéséhez 1 terabites másodpercenkénti bombázásra volt szükség.
A BlackNurse fantázianévvel ellátott akció az egyik bizonyíték arra, hogy kis erőforrással is okozhatnak rosszindulatú személyek óriási károkat a legmeglepőbb területeken.
Mi várható?
Bár vannak már olyan internetes támadások, amelyek rendkívül jelentősek, a szakemberek jóslatai szerint öt-tíz éven belül még komolyabb következményekkel kell számolni. Pedig az sem volt semmi, ami néhány héttel ezelőtt az Amerikai Egyesült Államokban zajlott, melynek következtében az üzemanyag-ellátás kapcsán léptek fel problémák.
A leállások azonban jelenleg még pusztán annyi hatást éreztetnek, hogy sokan bosszankodnak. Most ott tartunk, hogy ezek leginkább csak kellemetlenségeket okoznak. A hatások jelentősége azonban fokozódni fog, és a hétköznapi emberek számára is kézzel fogható következményekkel kell majd számolni.
Szó szerint élet-halál kérdéssé válhat, hogy egy adott rendszer az elvárásoknak megfelelően működjön,
a szerverek zavartalanul üzemeljenek. Az Internet of Things korában ugyanis minden rendelkezik IP-címmel, és az eszközök egymással kommunikálnak.
Gondolj az okoseszközök végeláthatatlan tárházára, ám a jövőben az autók, járművek is kontaktban lesznek egymással, ha e téren keletkezik zavar, az több száz ember életébe kerülhet. Nem beszélve arról, hogy mi történik akkor, ha kórházi eszközöket támadnak meg a hackerek, ami egyáltalán nem elképzelhetetlen abban a világban, ahol mindent lehet távirányítással kezelni.
Mi okoz aggodalmat?
A korszak hajnalán járunk, ám aggodalmat okoz, hogy a gyártóknak nem kell megfelelniük semmiféle valós biztonsági követelményeknek. Félő, hogy a piacot el fogják árasztani a silány technológiák. Ha ilyenekkel építjük tele a lakásunkat vagy a közintézményeket, akkor egyfajta zombihálózatot képezünk ezzel, mely úgy ketyeg, mint egy időzített bomba. A probléma az, hogy nem tudjuk, mikor fog "felrobbanni".
A vezető politikusok közül sokan már dolgoznak azon, hogy az internetes veszélyek figyelmet kapjanak. Erre szükség is van, mivel az internet minden eddiginél nagyobb veszélyforrás lehet a jövőben.
(x)