Hazaérve a legkevésbé sem szeretnénk egy áporodott, dohos szagú vagy kellemetlen mikroklímájú lakásba lépni, sokszor sajnos mégis ez fogad bennünket.
Mitől alakulhat ki a pára, és mit tehetünk ellene? Ezekre a kérdésekre adunk választ a továbbiakban.
A magas páratartalom ellen néhány esetben könnyen védekezhetünk
A legtöbb lakás manapság már tökéletesen hőszigetelt, ami a környezetvédelem és a pénztárcánk szempontjából is nagyon előnyös. Azok a nyílászárók, amelyeket manapság szerelnek be, egy hőszigetelés során már olyan tökéletesen zárnak, hogy valóban nem engednek be semmit se ki, se be. Így azonban az otthonunkban keletkező nedvesség sem fog a megszokott úton "kiszivárogni".
A lakásban marad, és amellett, hogy rontja a levegőt, kárt tehet a bútorokban és akár magában az ingatlanban is. Ez ellen első lépésként szellőztetéssel lehet a legtöbbet tenni. Fontos, hogy rendszeresen, néhány óránként rövid időre hagyjuk, hogy a szabad levegő átjárja a lakásunkat.
Az azonban tény, hogy a szellőztetés sok esetben nem elég, ilyenkor érdemes egyéb eszközökhöz folyamodni.
Amikor a szellőztetés már nem elég, érdemes profi segítséget igénybe venni
A légszárító gépek éppen amiatt, mert a fenti problémát hatékonyan tudják megoldani, az utóbbi időben nagyon keresetté váltak. Ezek a készülékek páramentesítőként is funkcionálnak, így rövid időn belül akár több liter párától is megszabadíthatja a lakásunk levegőjét.
A magas páratartalom helyiségenként ugyan eltérő lehet, ám az általános tény, hogy ha az egyik helyiség állandó magas páraterhelés alatt áll, a többiben is az elvártnál magasabb a levegő nedvessége. Emiatt jó választás, ha mobil verziót vásárolunk, mivel így a lakás minden helyisége megszabadul a felesleges párától.
Sok esetben hasznos lehet még a felázott vagy dohos pincék levegőjének javításában is a légszárító. Megfelelő teljesítmény mellett ezek a készülékek könnyen felveszik a harcot a magas páratartalommal, és sokkal jobb minőségű levegőt biztosítanak, mint, ha penészednének a falak.
Mitől alakul ki a pára?
A mindennapos tevékenységeink során olykor annyi párát termelünk, amennyit már szellőztetéssel sem tudunk kitessékelni a házból. Egy többfős család esetében pedig ez még halmozódik is.
A testünk állandó kipárolgása (nyugalmi állapotban is) és a levegővétel is párát termel, bár kétségkívül pusztán a lélegzetvételünk miatt nem lesz még fokozottan párás a levegő az otthonunkban.
A leginkább "páratermelő" tevékenységünk a fürdés vagy zuhanyzás, de még a mosással, mosogatással és a főzéssel is jelentős mennyiségű nedvességet szabadítunk fel. Az ártatlannak tűnő növényöntözés vagy egy otthoni környezetben elvégzett edzés is hozzátehet a magasabb páratartalom kialakulásához.