Míg anyatejjel és/vagy tápszerrel táplálkoznak, a szülők dolga igencsak könnyű, hiszen a cumisüveget nagyon egyszerű akár útközben is odaadni a kicsinek. Amikor már pépes ételeket is keverünk a baba étrendjébe, természetesen be kell szereznünk a kicsi számára megfelelő evőeszközöket. A következőkben ezekről tudhatsz meg mindent!
Miért nem jó a "sima" evőeszköz, amivel mi is eszünk?
Az otthoni evőeszközök, amelyekkel mi magunk is étkezünk, nem megfelelőek egy kisbaba számára. A felnőttek által használt kanalat és villát ilyenkor véletlenül sem szabad a gyerkőc látókörébe tenni, túlságosan is nagy. A picik nem tudják bekapni, az etetés igencsak nehézkes műveletté válik nagyon hamar, ha ezzel próbálkozunk. Nem lehetetlen küldetés, ám mégis csak egyszerűbb, ha a számukra kialakított evőeszközökkel etetjük őket. Az első időszakban még csupán kanálra lesz szükségetek, hiszen amúgy is ti fogjátok etetni majd a kicsit vele.
Az evőeszközök, mint fejlesztőeszközök
Az evőeszközök könnyen válhatnak praktikus, sokszor használt fejlesztőeszközzé. A kicsi, ahogy fejlődik, egyre gyakrabban akar majd mindent maga csinálni. Az egyik első folyamat, amelyben megélheti az önállósodás csodáját, az etetés.
A megfelelő evőeszközöket szépen elé kell tenni és - az első néhány alkalommal még nagyon figyelve, mit hogy csinál - hagyni, hogy ő maga fedezze fel, hogy bizony ő már olyan nagy, hogy egyedül is képes enni!
Persze arra készülj fel, hogy akármit is teszel elé, biztosan halmozottan nagyobb lesz a kicsi körül a kupi, mint akkor, amikor Te eteted. A gyerkőcök gyakran esznek evőeszközzel és a kezükkel, ez teljesen normális, ilyenkor nem szabad rájuk szólni. A kézzel evésről akkor ideális elkezdeni leszoktatni a kicsit, amikor már azt látod, alapvetően stabilan eszik a kezében lévő villával vagy kanállal, és már csupán néha fog meg valamit a kezecskéjével. Minden gyerek más tempóban tanulja meg, hogyan kell használni az evőeszközöket, így nem szabad a folyamatot sürgetni, a kicsit pedig érdemes nagyon megdicsérni, amikor egyedül evett meg valamit, hiszen ez motiválja majd, hogy legközelebb is egyedül akarjon enni.
Mit kezdjen először egyedül enni a kicsi?
A legkisebbek finommotorikája még nem az igazi. Ez az evés tekintetében azt jelenti, hogy a darabos ételeket sokkal nehezebben eszik meg, mint amit csupán kanalazni kell. Tehát amikor elkezded rászoktatni a kicsit az egyedül evésre, először a leveseket, pudingokat, főzelékeket, joghurtokat részesítsd előnyben.
Ha pedig esetleg magatokkal vinnétek valami nasit a játszótérre, az evőeszközt lehetőleg tárolódobozba csomagold el, hogy biztosan tiszta legyen, amikor odaadod a kicsinek.
mindenképp erre enged következtetni.