Valószínűleg ez az oka annak is, hogy egyre kevesebben éreznek késztetést arra, hogy a kevés szabadidejüket egy könyv társaságában töltsék el. Ilyenkor persze joggal merül fel a kérdés, hogy szükség van-e még az irodalmi művekre?
Minek a könyv, ha megjelent filmen is?
Különösen a kortárs irodalomra jellemző, hogy a kifejezetten nagy népszerűségnek örvendő műveket megfilmesítik, gondoljunk a Harry Potterre vagy a Gyűrűk Urára. Ugyanakkor nem kizárólag fantasztikus témájú művek kerülnek vászonra, hiszen többek közt Nicholas Sparks romantikus köteteiből szintén készült több filmes feldolgozás.
Azonban azt nem szabad elfelejteni, hogy a filmes adaptációk csak a cselekmény egy részét adják vissza, azokat sem mindig hűen az eredeti műhöz. Továbbá egy bármennyire is szórakoztató film megnézése nem engedi szárnyalni a képzeletet, nem olyannak láttatja a szereplőket és a helyszíneket, mint azt az olvasó szeretné.
Kortárs művek kontra klasszikus regények
A klasszikus irodalmat sokszor éri az a vád, hogy nem elég szórakoztató a mai ember számára. Ennek ellenére megéri klasszikus regényeket olvasni, hiszen a szókincse változatos, és a legtöbb kiemelkedő műben a karakterfejlődés szintén elismerésre méltó.
Ez persze nem azt jelenti, hogy
a kortárs regények között ne lehetne találni szókincsben gazdag műveket, melyekben a szereplők jellemfejlődésére is kellő figyelmet fordított az írója, ugyanakkor valóban nem egyszerű feladat, mivel az újabb regények fő szálát a karakterfejlődés helyett az izgalmas cselekmény adja.
Mindent összevetve nem lehet azt mondani, hogy csak klasszikus vagy kizárólag kortárs irodalmat ajánlott olvasni, sokkal inkább az a helyes hozzáállás, ha valaki ismeri a klasszikus műveket, de az ismereteit szinten tartja a kortárs regényekkel is.
Hogyan vehetjük rá magunkat az olvasásra?
Első lépésben fontos, hogy olyan könyvet válasszunk, melynek témája érdekel, hiszen ez fog átlendíteni a kezdeti nehézségeken.
Ellenben megtörténhet, hogy mégsem nyeri el az ízlésünket a választott mű, ilyenkor engedjük el! Nem számít eretnekségnek nem befejezni egy könyvet, ha az nem tetszik,
ráadásul a hatása sem lesz jó, hiszen a következő kötetre emiatt sokkal nehezebben vehetjük rá magunkat.
Nézzünk szét könyves blogokon vagy könyves közösségi oldalakon, esetleg csatlakozhatunk egy-egy könyves kihíváshoz is, hiszen a közösségekben nagy erő rejlik, így könnyebben rávehetjük magunkat az olvasásra.
Amennyiben Ön is szeretne egy szórakoztató kortárs regényt olvasni, ajánljuk
Krusovszky Dénes: Akik már nem leszünk sosem című művét. Ha viszont egyéb olvasnivalóra vágyik, keresse fel a Mai-Könyv.hu oldalát, és válogasson kedvére!
(x)