Ennek köszönhetően ugyanis esztétikusabban fognak kinézni a ruházatunk egyedi részei.
Emellett a digitális megoldások által az anyagok színei jobban koordináltak lesznek, miközben az Adobe Photoshopban akár a jelmez elemeinek lefestésével való kísérletezés is megoldható. Nem beszélve arról, hogy a munka könnyebben és gyorsabban megy majd.
A cikkben a digitális jelmeztervezés egyes fázisaiba engedünk némi betekintést, rávilágítva ezáltal a szoftveres megoldások használatában rejlő előnyökre.
A tervezés fázisának gyakorlati lépései
A digitális jelmeztervezés első fázisa a minták gyűjtéséből áll. Ahhoz, hogy a szóba jöhető opciókat ne külön böngészőablakokban kelljen nézegetni, célszerű a PureRef nevű donationware programot használni.
A tervezőszoftver segít mindent egy helyen megjeleníteni, továbbá lehetőséget kínál a csoportosításra, átméretezésre, forgatásra, valamint a szűrők elhelyezésére és beállítására.
A méretezéshez használhatjuk a Photoshop vonalzóeszközét, a koncepciótervezéshez a számtalan színmintát tartalmazó a JoAnn Fabrics weboldala jelenthet komoly segítséget, a vázlatkészítéshez pedig a
Wacom One tabletnél ideálisabb opciót nehezen találhatunk.
Így lehet minőségi mintákat nyomtatni a jelmeztervezéshez
Fontos, hogy a minták elnevezés alatt az adott anyagra rajzolt, később pedig abból kivágott mintákra gondolunk ebben a kontextusban. Ezeknek a kézzel történő készítése hosszú és fáradságos munka, amit célszerű digitális módszerekkel kiváltani.
Példának okáért a Clo3D nevű program nemcsak a ruhák tervezésében jelent segítséget, de a szoftver képes utánozni a ruha esését és az esetleges gyűrődéseket is, ami borzasztó hasznos segítség. A tervek exportálása PDF formátumban oldható meg, mégpedig a valós méreteket feltüntetve.
Ha nem szívesen fizetnénk 50 dollárt a program használatáért, akkor alternatívaként a Valentina és a Seamly2d kipróbálása javasolt.
A digitális jelmeztervezés fontosabb utómunkái
Az utómunkák elvégzése szimpla igényességből is javasolt, de persze akkor sem mellékes, ha a jelmezt viselve néhány fotót is szeretnénk magunkról készíttetni. A YouTube felületére feltöltött oktatóvideók nagy kincsnek számítanak ezzel kapcsolatban.
Példának okáért a bokeh és a különböző filterek használatát, vagy pedig egy greenscreen előtt készített kép hátterének a komplett átvariálását is könnyedén megtanulhatjuk a tutorial videók által. A folyamat vége pedig az lesz, hogy a végeredmény még inkább igényessé válik.
Célszerű továbbá beépíteni a folyamatba a photobashing és az overpainting technikát is, mert általuk tovább növelhetjük a jelmezünk minőségét.
(x)