Sok esetben az állattartás, illetve a hús elkészítési módja is hagyhat kivetnivalót maga után.
Nos, azért nem kell rögtön húsmentesen étkezni, csupán
tudatosan kell a forrását megválasztani. Most ehhez mérten néhány lehetőséget mutatok be Önnek.
Lazább kötöttségek
Hallott már a semi-vegetáriánusról? Az ő étrendjének nagy részét a növényi eredetű élelmiszerek adják, de megjelenhet egy kis hal, tojás vagy baromfihús is. Ritka esetben, négylábú állatok húsát is fogyasztják.
A flexitariánus, másnéven félvegetáriánus szánt szándékkal eszik kevesebb húst, hogy kövesse a vegetarianizmust. De ahogy a neve is mutatja, rugalmasan alkalmazkodik, így a fehér húsok is bekerülhetnek az étrendjébe.
A pollotariánus a spanyol nyelvből került a köztudatba, a "pollo", vagyis csirke szó után. Ezen irányzat képviselője kizárólag szárnyas húsokat fogyaszt.
Nagy vitát generált azonban a pescatriánus elnevezés, hiszen a félvegetáriánus és a vegetáriánus csoportba is sorolták már. Növényi étrendjébe csak a tojás vagy a tengeri ételek megengedettek.
Mérsékelt szigor
Az ovo-lakto vegetáriánus sem húst, sem halat nem eszik. Az állati eredetű tejtermék, a tojás azonban belefér az étrendjébe.
A lakto-vegetáriánus sem száműzi a tejterméket az életéből, de a halak és a húsok határozottan lemaradnak az étlapról!
Az ovo-vegetáriánus habár rábólint a tojásra, de a növényi alapanyagok mellett semmi más nem megengedett számára.
Szigorú alapok
Elérkeztünk a vegán fogalmához. Ő abszolút nem fogyaszt és használ állati eredetű feldolgozásból eredő alapanyagot. Nemcsak a húsokat, halakat, a tojást, a tejtermékeket, de még a mézet és a zselatint is hanyagolja. Az életmód részét képezi még az "állati közreműködéssel" készült ruházati, szépségápolási vagy háztartási cikkek kerülése is.
Ahogy haladunk előre, egyre radikálisabb irányzatokkal ismerkedhetünk meg. Ilyen a nyersvegán kifejezés is. Nála a növényi alapanyagokat kizárólag nyersen lehet fogyasztani, a fagyasztás sem engedélyezett. Az áztatás, szárítás vagy az enyhe hőkezelés viszont szóba jöhet.
Végül, a fruitizmussal még tovább szűkíthetjük a kört. Ebben az étrendben csak nyers zöldségek, gyümölcsök és a magvak vannak jelen, még a gabonafélék is kerülendőek. Ennél az irányzatnál találkozhatunk extrém esetekkel, nézetekkel, például amikor egy személy napi 30 banán fogyasztásával fedezi napi energiaigényét.