Gazdasági környezetben, illetve kimondottan vállalati pénzügyeket érintő kérdések kapcsán érdemes magát a kifejezést lehetőség szerint minél jobban tisztázni.
Erre részben azért van szükség, hogy egy vállalkozás vagy pénzintézet likviditásának mértékéről hallva a kapott információt kontextusba tudjuk helyezni. Az egyéb rendelkezésre álló adatokkal együtt így sokkal világosabb rálátásunk lesz az adott szervezet helyzetére financiális szempontból.
Rövid bejegyzésünkben tehát a pénzügyi likviditás fogalmát, illetve annak jelentését fogjuk részletezni.
Mit is jelent a pénzügyi likviditás?
A likviditás az egyik megközelítés alapján arra mutat rá, hogy egy személy vagy vállalkozás milyen lehetőségekkel rendelkezik a rövid távú kötelezettségeinek teljesítésére.
A másik nézőpont egy adott tárgyra vonatkozik. Ennek a likviditása azt jelenti, hogy mekkora időtartam alatt, illetve mennyi ráfordítandó költséggel együtt lehet pénzre váltani.
A pontos definíció meghatározásának érdekében egy ötfokú skála is rendelkezésre áll. A legjobb érték értelemszerűen a likviditás felettiség, ezt követi az optimális likviditás, a likviditás alattiság, a fizetési fennakadás, valamint szélsőséges esetben a fizetésképtelenség.
A likviditás mértékét érdemes tágabb keretek között értelmezni
A cégek működése kapcsán fontos tudni, hogy a döntések nem csak a rendelkezésre álló pénzmennyiség alapján születnek, hanem a pénzügyi likviditás jelenti a valódi fokmérőt. Ennek kalkulásához pedig többek között már a pénzzé tehető eszközöket is figyelembe kell venni.
Magyarországon a legtöbb vállalkozás likviditási nehézségeit általában az idézi elő, ha a tőke túl nagy része kerül hosszútávú lekötésre és a vállalkozás nem tud időben eleget tenni a vállalt kötelezettségeinek. Főképp a hitelfedezet nélkül induló vállalkozások számára jelent nehézséget, hogy a fejlődésnek a halasztott fizetési rendszerből fakadó finanszírozási problémák szabnak gátat.
Ilyen esetekben például a faktoring optimális megoldást jelenthet a nehézségek áthidalására, mert azonnali segítségként szolgál. Lehetővé teszi, hogy a vállalkozás rendkívül rövid idő alatt hozzáférhessen számlái bruttó értékének 90%-hoz és ki tudja fizetni lejárt kötelezettségeit, valamint, hogy be tudja szerezni a legszükségesebb forgóeszközöket is.
Látható tehát, hogy a likviditás összetettebb fogalmat takar. Ennek megfelelően a vállalati pénzügyek kapcsán, valamint komolyabb döntéshozatal előtt kimondottan javasolt a témában jártas szakértőkkel is konzultálni.
A BÁV Faktor Zrt. munkatársai például készséggel nyújtanak segítséget minden kedves érdeklődő számára.
Szolgáltatásaik között megtalálható többek között a fentebb említett faktoring is.
(x)