A MÁV vezetése által előterjesztett javaslat - a 2017-2019-es időszakra vonatkozó, a MÁV Zrt. és a vasutas érdekképviseletek által kötött hároméves bérmegállapodásnak megfelelően, a 2017. évi átlagosan 13%-os, majd 2018. évi átlagosan 12%-os bérfejlesztést követően - az idei évre meghatározott, átlagosan 5 százalék mértékű bérfejlesztés végrehajtására vonatkozott.
A VÉT ülésén a vasúttársaság és a szakszervezetek dr. Homolya Róbert MÁV Zrt. elnök-vezérigazgató vezetésével a munkáltatói javaslatot megvitatták, és megállapodás született a 3 éves bérmegállapodás szerinti, a nem vezető beosztású munkavállalókat érintő 2019. évi 5%-os béremelésről, 2019. január 1-jéig visszamenőleges hatállyal.
2019. január 1-jétől a BSc / BA (felsőfokú alapképzés) végzettséghez kötött munkakörökben az alapbérek minimuma 315 000 Ft/hó, az MSc / MA (felsőfokú mesterképzés) végzettséghez kötött munkakörökben 360 000 Ft/hó összegre változik.
Az idei évre megkötött bérmegállapodás alapján a munkáltatói önkéntes nyugdíjpénztári tagdíj-kiegészítés bruttó mértéke 0,5%-kal nő, így az a MÁV Zrt.-nél 3,5%-ról 4%-ra változik.
Az elnök-vezérigazgató elmondta, hogy a MÁV-csoport modernizálásához és hatékonyabbá tételéhez, valamint a munkaerőpiaci kihívásoknak való megfeleléshez, a közösségi közlekedés átalakításának sikeréhez és a személyszállítási liberalizáció okozta versenyben való helytálláshoz elengedhetetlen a hosszú távú munkabéke.
Ezzel egyetértve, a szakszervezetek kijelentették, hogy támogatják a munkáltató hatékonyságnövelő intézkedéseit, az ebből eredő megtakarítások a jövőbeni bérfejlesztés alapját képezhetik. Ugyanakkor fenntartották azt a korábbi álláspontjukat, hogy a megállapodásban szereplő béremelésnél nagyobb bérfejlesztést látnak indokoltnak. A felek leszögezték, hogy érdekeltek egy újabb középtávú megállapodás megkötésében, melyért mindent meg fognak tenni.