A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 49,9. 2010 júliusa és 2011 szeptembere között folyamatosan bővült a feldolgozóipar, azóta azonban változó teljesítményt mutat. A mostani értékkel immár negyedik hónapja tapasztalható csökkenés. Az október havi index 2,5 százalékponttal alacsonyabb a szeptemberi értéknél (52,4), az előző évek októberi átlagához képest is gyengébb az idei - adta hírül a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközlemény.
A termelési mennyiség indexe csökkent szeptemberhez képest, de így is folyamatosan, hatodik hónapja jelez emelkedő tendenciát. Az új rendelések indexe erősebben csökkent, ilyen mintázatra utoljára 2009 közepén volt példa. Az októberi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett szeptemberhez képest. A vásárolt készletek növekedni kezdtek a 2012. augusztusban tapasztalt csökkenést követően.
2011 októberében csökkent a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban. Ez novemberben és decemberben is folytatódott. Januárban azonban a foglalkoztatottsági index értéke emelkedésbe kezdett, és 50 pont fölé került. Azóta az index csak három hónapban jelzett csökkenést, júliusban, augusztusban és most, októberben.
A beszerzési mennyiség indexe csökkent a szeptemberi értékéhez képest, de egyúttal a mennyiség enyhébb emelkedését is jelzi. A beszerzési árak évek óta tartó növekedési üteme gyengült. A késztermékkészletek szintje az elmúlt három hónapban folyamatos szűkülést jelez. Az októberi eredmény meghaladja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, mely a késztermékkészletek szintjének enyhe csökkenő trendjét mutatja.
A külpiaci mutatók közül az importindex növekedése immár kilenc hónapja, októberben is folyamatos volt, ugyanakkor az exportindex esetében is kedvező folyamatról beszélhetünk, ami ugyan enyhe csökkentést mutatott szeptemberhez képest, de továbbra is 50 pont felett maradt. Válaszadóink jelentősebb áremelkedést jeleztek néhány termék esetében, így: arany, borpárlat, csomagolóanyag, kalcium-tartarát, kerámia alapanyag, műanyag alapanyag, polipropilén, sajt, színesfém. Hiányt elszórtan jeleztek pl. bőr, csemegekukorica, faalapanyag, gépészeti alkatrészek, könnyűpapír, lúg, speciális munkahenger, üveg, üvegpalack és vasanyag esetében. Jelentősebb árcsökkenésről pedig az acél esetében számoltak be.