Hírek
23626 hír az adatbázisban
Visszaestek a céges beszerzések
Marketinginfo.hu - 2012-09-04 10:50
Kereskedelem

A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság elkészítette Beszerzési Menedzser Indexét augusztusra is, amelyből kiderül, hogy harmadik hónapja szűkül a piac.

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított augusztusi értéke: 49,5. 2010 júliusa és 2011 júliusa között folyamatosan bővült a feldolgozóipar, az azóta eltelt bő egy évből csak hat hónapban regisztráltak növekedést. Ez az arány utoljára a 2008-2009-es válságot jellemezte. Az augusztusi érték alapján ez az idei harmadik szűkülő hónap. Az augusztus havi index 2,3 százalékponttal alacsonyabb a júliusi értéknél (51,8). Augusztus összességében az átlagnál némileg erősebb hónap volt a korábbi években, a hosszú távú júliusi átlag 1996 óta (52,1) felülmúlja az e hónapban mért értéket - írja a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény.

A BMI egyik komponense a termelési mennyiség, amely csökkent a júliusi értékhez képest, de így is negyedik hónapja jelzi a termelt mennyiség emelkedését. Az augusztusi érték ennek ellenére alacsonynak számít, mert az elmúlt 15 évben tízszer volt nagyobb az index értéke augusztusban. A BMI másik összetevője, az új rendelések indexe tovább csökkent, a mostani a negyedik legalacsonyabb augusztusi érték 1995 óta. Ilyen mintázat legutóbb a 2008-2009-es válság idején fordult elő. Szintén a BMI elemét képezi, a szállítási átfutási idő, amely augusztusban rövidült az előző hónaphoz viszonyítva. A részindex értéke harminchat hónapból harmincnégyszer volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa. A vásárolt készletek részindex szintén visszaesőben van a júniusi és júliusi növekedés után. Végül a foglalkoztatottsági részindex is hasonló trendet vázol, mint a többi összetevő: júliusban és augusztusban is csökkent a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban.
A beszerzésekről általában véve elmondható, hogy a mennyiségi index csökkent júliushoz képest. A beszerzési árak harmincadik hónapja tartó emelkedésének üteme mérséklődött. A késztermékkészletek szintje augusztusban alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, ami követi az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, mely a késztermékkészletek enyhe csökkenő trendjét mutatja.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent júliushoz képest, de hetedik hónapja jelzi az import mennyiségének növekedését. Az exportindex esetében is kedvezőtlenebb folyamatról beszélhetünk. Az index értéke erősebben csökkent az előző hónaphoz képest, de éppen megmaradt 50,0 pont fölött. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az idei áprilisi érték 50,0 pont lett, így az index értéke 39 hónapja nem csökkent.

Az MLBKT felmérésében a válaszadók néhány termék kapcsán jeleztek jelentősebb áremelkedést, így a következőknél: ipari szalonna, császárszalonna, liszt, gabona, élőállat, sertés, műanyag alkatrészek. Hiányt elszórtan jeleztek (pl. kukorica, acélcső, hexaklorofén, faalapanyag, élőállat, kéreg, vasanyag, speciális hidraulikus munkahenger), viszont jelentősebb árcsökkenésről számoltak be a kálisó, az alumínium, a nyersvas és a csomagolóanyagok esetében.



NYOMTATÁS       FÓRUM       KÜLDÉS E-MAILBEN      
Kapcsolódó cikkek:

  A készletkezelés jelentősége (x)
  Új logisztikai márka Európában
  A Beszerzési Menedzser Index decemberben
  A Beszerzési Menedzser Index júliusban
  Emelkedett a beszerzési menedzser-index
  Uborkaszezon a céges beszerzésekben
  Novemberben enyhén nőttek a cégek beszerzései
  Csökkenőben a beszerzések
  Enyhén nőttek a vállalati beszerzések
  Közel húsz százalékot estek a Burberry részvényei
  Nagyot esett a céges fúziók és felvásárlások értéke
  A céges vevők körében erősítene az Opel
  Erősen visszaestek a fogyasztói várakozások
  Call centerek: egy telefonon is elbukhat a céges hírnév

További hírek ebben a kategóriában

Gyermekruhapiaci előrejelzések (...
A nagy WC-választás: melyik lesz...
Hogyan vehetünk szuper társasját...
Sokan már az ünnepek előtt megve...