Megtévesztő címkézés a 'pamut' ruhákon
Marketinginfo.hu - 2012-05-18 09:32
CSR
A Teszt Plussz Online magazin vizsgálata szerint minden harmadik, 100 százalék pamutként jelölt termék részben vagy teljes mértékben szintetikus nyersanyagból készül.
"Tényleg pamut?" címmel tartott vizsgálatot a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) és a Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetség (FEBESZ) fogyasztóvédelmi magazinja, a Teszt Plussz Online. A magazin 2012 februárjában, az Innovatext Textilipari Műszaki Fejlesztő és Vizsgáló Intézet Zrt.-nél végeztett teszteket, a pamutként értékesített ruhaneműk anyagösszetételét vizsgálva.
A HENT hírlevelében olvasható eredmények alapján kiderült, minden harmadik, 100% pamutként jelölt termék részben vagy teljes mértékben szintetikus nyersanyagból készült. A lap a mintákat többféle üzlettípusban, nagyáruháztól a piacig választotta ki. A problémák zöme a piacon és a távol-keleti kereskedőknél jelentkezett. Az NFH és a Teszt Plussz laboratóriumi eredményekkel alátámasztott vizsgálata szerint rendkívül magas a fogyasztókat megtévesztő, a jelöléssel ellentétben valótlan nyersanyag összetételű ruházati termékek aránya. A vizsgálathoz kiválasztott húsz darab, százszázalékos pamutnak jelzett ruhanemű közül hét teljesen vagy részben műszálból készült. Az NFH 2010-ben 50 csecsemő- és kisgyermekruhát vizsgált hasonló teszt céljából, amelynek során kiderült, azok 94 százaléka más nyersanyagból készült, mint ami a címkén szerepelt. Az ugyanakkor vizsgált 20 pamuttermékből 13 nem a jelzett alapanyagból készült. A pamuttermékeket mindenekelőtt az egészségtudatos vásárlók keresik, illetve a szülők vásárolnak ilyen ruhaneműt a gyermekeiknek. Az alapanyag összetétele viszont tapintásra nem állapítható meg, azt csak laboratóriumban, mikroszkopikus vizsgálattal vagy kénsavban történő áztatással lehet tesztelni. A kénsav ugyanis a pamutot oldja, míg a műszálat nem. A nem megfelelő alapanyag-összetétel hibás teljesítésnek, illetve a fogyasztó megtévesztésének minősül, és végső soron a vételár is visszakövetelhető - ismertette a jogi hátteret Fülöp Zsuzsanna, az NFH szóvivője.
Kapcsolódó cikkek:
Miért lényeges, hogy az öntapadó etikett címke megfelelő legyen? (x)
Új weboldal indult a tudatosabb táplálkozási szokásokról
|