A legmodernebb csúcstechnológia alkalmazásával vizsgálhatják az agy működését, és folytathatnak az idegrendszeri megbetegedésekkel összefüggő kutatásokat az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének kutatói a 2010. május 18-án bemutatott új generációs mérőrendszerrel. A két, összesen 300 millió forint értékű élettani mikroszkópot két műszer alkotja: egy automatizált lézeres kutatómikroszkóp, kiegészítve több kamerával és a Nikon legkorszerűbb objektívsorozatával, illetve egy másik, mikroszkópra épített elektrofiziológiai rendszer.
Mindkét műszer az agyban zajló jelátviteli folyamatok részletes vizsgálatára alkalmas képalkotási módszerekkel dolgozik. A tervek szerint a Nikon a legújabb mérőrendszerét is elhelyezi az MTA KOKI-ban néhány hónap múlva. Ez utóbbi forgalmazása a nyáron kezdődik meg, és a sejtekben zajló molekuláris folyamatok vizsgálatát teszi lehetővé egy korábban elképzelhetetlen térbeli felbontással.
A mikroszkópia fejlődése új vizsgálati lehetőségeket teremtett meg az élettudományi kutatások számára az elmúlt években. A térbeli és időbeli felbontás nagyságrendi növekedése ugyanakkor egyre bonyolultabb és összetettebb mérőműszerek használatát igényli. Az új generációs mérőrendszerekről világszerte kiderült, hogy ezeket a hatékonyság és a szakszerűség érdekében egy-egy központi létesítményben célszerű üzemeltetni. Magyarországon az MTA KOKI ad helyet ennek a központnak.
Kifejezetten idegtudományi vizsgálatokra alkalmas berendezéseket azonban most először kapott a kutatócsoport. A budapesti székhelyű akadémiai intézetben a magyar tudósok, új molekuláris és sejtszintű folyamatokat fedezhetnek fel az agyban az új mikroszkópok segítségével, és szabadon használhatják a műszereket idegrendszeri megbetegedésekkel kapcsolatos munkájukhoz is. A kutatók szándéka olyan új mikroszkópos eljárások kidolgozása is, amelyekkel lehetővé válik számos, korábban megválaszolhatatlannak vélt tudományos probléma megoldása.
Az MTA KOKI a szerződés keretében vállalta egy különleges mikroszkóphelyiség kialakítását. A mára elkészült és a mikroszkópoknak helyet adó szoba sötétített, levegője pormentesített és megfelelő hőmérsékletre hűtött.
A Nikon-KOKI Mikroszkópközpontot Pálinkás József, az MTA elnöke és a Magyarországon először járó Sumio Eimori, a Nikon elnöke avatta fel.